گروه دیجیتال فریم
درحال بارگذاری...
برای ادامه
اسکرول کنید

نکات جذاب در طراحی لوگو

نکات جذاب در طراحی لوگو

شاید با خودتان فکر کرده باشید که چرا بعضی از شرکت ها هزینه های زیادی در طراحی لوگو و یا در طی سالها اقدام به تغییراتی در لوگوی شرکت میکنند . برای من هم قبل از آشنایی با مفاهیم برندینگ و دیزاین حرفه ای این موضوع کمی عجیب بود . ارقام بسیار کلان برای فقط یک لوگو ؟ اما چرا ؟ واقعا این کار ارزشمند میتواند باشد ؟ بعد ها متوجه شدم این موضوع بیشتر از اون چیزی که به نظر میاد اهمیت داره . به تصویر زیر دقت کنید . تصویر زیر تغییرات لوگوی شرکت اپل از سال ۱۹۷۶ تا به حال هست .

تغییرات لوگوی شرکت اپل در طی سالهای ۱۹۷۶ تا کنون

چرا شرکت اپل ۶ بار لوگوی شرکت رو تغییر داده و اصلا چرا سیب ؟ پاسخ از دیدگاههای زیادی قابل بررسی میتونه باشه مثل زیبایی شناسی، بهبود هویت، تناسب و رعایت اصول هندسی و از همه مهمتر تناسب طلایی یا Golden Ratio که اخیرا خیلی مورد توجه طراحان حرفه ای قرار گرفته . اما چرا رعایت نسبت طلایی حائز اهمیت میتونه باشه ؟

رعایت نسبت طلایی Golden ratio در لوگو

نسبت طلایی برگرفته از سری اعداد معروف فیبوناتچی ، الگویی برگرفته از طبیعت است که از منظر دانشمندان، خلقت از روی این الگو ساخته شده است . این الگو به صورت نامحسوس در تمامی اجزای خلقت و طبیعت وجو دارد . بعضی از طراحان به این الگو لقب امضای خدا هم میدن . اما چرا این موضوع اهمیت داره ؟ از منظر روانشناسی و علوم ذهنی ، ذهن ما به دو بخش خودآگاه و ناخودآگاه تقسیم میشه . در قسمت خودآگاه ، ما حدود ۷٪ از اطلاعات رو در اختیار داریم اما ۹۳٪ از اطلاعات در ذهن ناخودآگاه قرار داره و ذهن ناخودآگاه به طور طبیعی ، طبیعت رو زیبا و هر گونه الگوی مشابه رو شکیل و زیبا تلقی میکنه .

تاثیر لوگو روی ذهن ناخودآگاه

در واقع اینجا یک فریب ذهن Mind trick داره اتفاق میفته و اون فریب اینه که ما به صورت ناخودآگاه به اشکال هندسی و ژئومتریک که برگرفته از این الگوست لقب زیبا میدیم . پس به صورت ناخودآگاه لوگوی اپل برای ما زیباست و اون رو دوست داریم . صرف نظر از اینکه سیب نمادی فلسفی در بعضی ادیان و داستانهای دینی در ارتباط با سیب آدم و حوا و موضوعات اینچنینی در ذهن ما وجود داره ، عواملی مثل رعایت اصول هندسی و نسبت طلایی در طراحی لوگو میتونه جذابیت و علاقه خاصی در ذهن مخاطب ایجاد کنه . در واقع پشت تمام اتفاقات شرکتهای موفق در تاثیر گذاری روی ذهن مخاطبان، اتاق فکر و علوم بسیاری وجود داره . استفاده از این الگو در طراحی بناهای قدیمی بسیار جذاب مثل اهرام ثلاثه و سازه های مذهبی و بناهای ماندگار تاریخی یونان و باستان و مساجد و حتی نقاشیهای گران قیمت نظیر مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی بسیار دیده میشود . من به شخصه فکر میکنم پشت یک شکل به عنوان نماد فعالیت شما میتواند هزاران فلسفه و علم باشد و این موضوع فقط برای اهل فن و حرفه ای ها میتونه قابل تشخیص باشه اما این موضوع را مطمئنم که همه انسانها ، چه اهل فن باشند چه خیر ، به صورت ناخودآگاه کار حرفه ای را تشخیص میدهند و به سمت آن گرایش دارند .این تاثیر برگرفته از ناخودآگاه ماست و معمولا زیبایی شناسی ما از این الگو شدیدا تاثیر پذیری دارد . امیدوارم مقاله براتون مفید بوده باشه . تا پست بعدی بدرود .

طراحی لوگوی فریم با رعایت نسبت طلایی

 

نویسنده : فرزاد رزاقی – ۲۱ اسفند ۱۳۹۹

VIEW
CLOSE
× سوالی دارید ؟